Prezident a bývalý předseda vlády České republiky Miloš Zeman byl v prezidentských volbách v lednu 2018 znovu zvolen pro druhé funkční období, když ve druhém kole porazil bývalého předsedu Akademie věd ČR, samostatně navrženého kandidáta (později podporovaného parlamentní opozicí a většinou kandidátů, kteří prohráli v prvním kole) Jiří Dragoš.

Oblíbenost prezidenta Zemana během jeho druhého funkčního období zůstala na úrovni padesáti procent, v prosinci 2021 však klesla na 36 procent a v dubnu 2022 na rekordních 20 procent. Zároveň vzrostla i nedůvěra v prezidenta .

Během jeho druhého funkčního období se zdravotní stav a pohoda prezidenta Zemana výrazně zhoršily. Kvůli tomu byl opakovaně hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Jedna z těchto hospitalizací, ke které došlo hned den po vyhlášení výsledků parlamentních voleb, vedla málem ke krizi, premiér Andrej Babiš a nový většinový kandidát do parlamentu Petr Fiala čekali, koho prezident jmenovat sestavením nové vlády, ale kvůli hospitalizaci se to nezdálo možné. Předseda Senátu Miloš Vystrčil a většina senátorů plánovali aktivovat řízení o přenesení pravomocí na předsedu Senátu a předsedu Poslanecké sněmovny z důvodu nezpůsobilosti hlavy státu, která je předepsána. v čl. 66 Ústavy České republiky. Prezident Zeman však i přes to mohl jmenovat schůzi nového svolání Poslanecké sněmovny, jmenovat nového premiéra a o měsíc později jmenovat novou vládu. Později prezident Zeman obvinil Miloše Vystrčila z pokusu o puč.

Prezident Zeman ve svém druhém funkčním období podpořil vládu a stranu Andreje Babiše a kritizoval probíhající protesty proti Babišovi i jejich organizátory. Prezident Zeman měl ve svém funkčním období také konflikt s vedením ČSSD, která byla součástí Babišovy vlády, což se projevilo v odmítnutí jmenovat některé kandidáty na post ministra zahraničních věcí a ministra kultury. parlamentních volbách v roce 2021 prezident Zeman prohlásil, že i přes jakýkoli výsledek pověří sestavením nové vlády Andreje Babiše. To se však nestalo a novým premiérem se stal Petr Fiala. Poté Andrej Babiš oficiálně začal zvažovat možnost účasti v prezidentských volbách v roce 2023, nicméně uvedl, že je k tomu třeba sesbírat dostatečný počet podpisů. Koalice „Společně“ (ODS, KDU-ČSL a TOP 09), která vyhrála parlamentní volby, začala také zvažovat možnost podpory nezávislého kandidáta v prezidentských volbách nebo nominaci vlastního kandidáta.V říjnu 2022 koalice oficiálně potvrdila že nebude nominovat vlastního kandidáta a podpořila také tři nezávislé kandidáty – Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fishera.